ALL PRODUCTS
This product is no longer available
loading
Share to:
facebook sharing button
twitter sharing button
line sharing button
wechat sharing button
linkedin sharing button
pinterest sharing button
whatsapp sharing button
kakao sharing button
snapchat sharing button
sharethis sharing button
LQ-ZD2400 Automatic Folder Gluer Stitcher
Availability:
  • LQ-ZD2400
  • UPG
1. Features:
2. Feeding Unit:
(1) The feeding of the paperboard is realized by ten 100mm wide feeding belts. Through the tensioner pulley can be adjusted to the tape spacing to adapt to the adjustment of different widths of cardboard.
(4) Adopt servo motor to adjust, operation is simple and rapid, to paper smooth.
Design of Other manufacturers Our Design
Disadvantage Advantage
1. Using ordinary rails; 1. Left and right baffle with a linear guide, high-precision displacement
2. Left and right baffle manual adjustment; 2. Left and right baffle motorized adjustment;
3. Creasing Section:
Adopts 3 sets of creasing wheel fixed at the wall fame (The first supplier R&D in China).
Other supplier's creasing design We first R&D Designing in China
Disadvantage Advantage
b. Creasing precision can not be ensured, as is depending on the shafts which are slender and thin, it will jump when the cardboard transferred, can not ensure the creasing wheels rotating precision. It doesn’t achieve the expect effect, but damage the board to be cracking. b. The creasing wheels are fixed at the wall frame, the precision is ensured by the high load bearings, the rotating precision can controlled within ±0.1mm, The supporting guide rod for the wall frame the compressive strength can reach more than 250Tons, therefore the creasing can be very stable and smooth, and achieve the creasing effect.
4. Folding Unit:
(2) Cardboard is mainly through two 120mm wide bottom belt and two 80mm wide bending belt and two folding catheter to achieve the left and right sides of the second fold line and the fourth fold line of 180 degrees of the fold forming.
(6) Plastic box with high-quality precision aluminum, never rust, the bottom with a drainage hole.
(7) The up belt is equipped with automatic lifting device, troubleshooting easy and quick.
(11) Track the use of precision linear guide, high precision, durable.
5. Pull Regulating Unit:
(2) About two pairs of belts can be individually adjusted according to the side of the carton size.
(3) Pressure using high-quality spring steel, the gap is adjusted separately;
(4) The belt can be replaced without dismantling the shaft;
6. Correction section unit:
(2) Beat the Department of the use of servo motor, speed fast, accurate.
(3) left and right wheels use of chrome-plated metal wheels, long life.
(4) Take the robot position after the shoot, no scissors.
(5) Upper and lower belt gap can be automatically adjusted.
7. Stitching Unit
(1) Nail head can be put 1100 nails per minute;
(2) Nail head with swing structure, to prevent the fast hole under the nail will be widened;
(3) According to the set nail from the pendulum swing adjustable;
(4) Nail cutter for the oblique mouth, the next nail is nail hole will not be widened;
(5) Nail head with automatic refueling system can be set according to demand;
(6) The upper and lower belt gaps can be adjusted automatically;
8. Counter Ejector:
(1) Humanized tilting conveying structure, is easy to operate can reduce the labor strength.
(9) The main motor of counting ejector the speed is frequency adjusted, running smooth and stable.
(10) The belts used for conveying the boxes, stacking neatly and stacking speed is 0-130m/min
(11) The flapping baffles are used for correcting the boxes, the deviation is very small.
(12) Pneumatic counting and ejecting, PLC point control, it’s very stable, correct and fast.
9. Folding Section (Optional):
folding section
10. Electric System (Optional):
(2) PLC selection of Japanese Mitsubishi products, the main motor selection TECO Taiwan products.
(6) Folding box section with a position display function.
11. Main Parts:
No. Name Item Brand
1 Mainframe
25mm hot and cold after the national standard steel
2 Transfer
16mm hot and cold after the national standard steel
3 Counting
12mm hot and cold after the national standard steel
4 Main motor 11KW TECO (Taiwan)
5 adjustment motor 400W Shift plate electric adjustment (Taiwan )
6 fan motor 4KW
7 transfer motor 2.2KW With 1:20 gear box
8 gear motor 0.4KW CPG (Taiwan)
9 transducer
Schneider  Delta  Inovance
10 PLC controller
Schneider Mitsubishi Inovance
11 Touch screen 7”Color screen Schneider  PanelMaster
12 Surveillance system 10” Color screen + camera
13 Feeding belts DHIORION (Italy)
14 Fold belts XH (Italy)
15 Transfer belts Italy
16 Button Schneider (France)
17 Photoelectric switch Omron (Japan)
18 Bearings NSK (Japan)
Box Item MAXmm MINmm
SP-GZD A 2400 750
B 1000 350
C 800 140
Suitable cardboard ABABCE 3/5 Layer
Precision Creasing unit±0.5mm     Folding±1.5mm
Stitching speed Nail Speed:1100 Nails/minDouble Nails
Box Height530mm     80Pcs/min
Box Height900mm     50 Pcs/min
Gluing speed Box Height530mm     12000 Pcs/H
Main motor 11KW
Size (L*W*H) 15100mm*3300mm*1600mm